Polský boršč s řepným kvasem
12. května 2014; přečtete za 2 minutyPoláci tento boršč vaří na Vánoční večeři. Dávají do něj houbové taštičky, kterým říkají ouška.
Recept na variantu, kterou sem píšu, a kterou jsem vařila pro Pražský vývar — komunitní projekt na mikrogranty pro zajímavé projekty, je s bílou fazolí a bez houbových taštiček. Zato je s čerstvými bylinkami.
Suroviny na 5 litrů
Na řepný kvas:
- 1 kg řepy,
- 2 l vody,
- 30 g soli,
- bobkový list, nové koření, fenykl, pepř, česnek,
- 100 ml syrovátky.
Svařte vodu s kořením a solí. Oloupejte řepu a nakrájejte ji na na plátky. Zalijte horkým nálevem a nechte vychladnout. Přilijte syrovátku, zajistěte, aby všechny pevné části byly ponořené pod hladinu nálevu, zakryjte kvasnou nádobu, aby do ní nic nelítalo či nepadalo, a nechte při pokojové teplotě kvasit 6 – 8 dní. Posléze kvas slijte a uchovávejte v chladu. Řepu nastrouhejte a udělejte si z ní pomazánku nebo salát.
Tyto fermenty velmi rády chytají křís nebo plíseň na hladině, a to tehdy, když řádně nezamezíte přístupu vzduchu. Jak na to poradí náš článek Bez vzduchu.
Na řepný vývar:
- 5 l vody,
- 1 kg červené řepy,
- 400 g cibule,
- 200 g mrkve,
- 200 g petržele,
- 200 g celeru,
- 200 ml červeného vína,
- 1 pórek,
- 1 hlava česneku,
- 200 g hub — ideálně namočené sušené hřiby, ale půjde to i čerstvými. Přinejhorším se žampiony. A kdo nemá houby, dá tam fermentovanou houbovou omáčku;
- 1 plechovka rajčat,
- bobkový list, pepř, muškátový oříšek, fenykl, nové koření, lahůdkové droždí.
Zeleninu omyjte, nakrájejte na kostky a 30 – 40 minut pečte v troubě na 200 stupňů, aby začala karamelizovat. Přesuňte do hrnce, pekáč s připečenou zeleninovou šťávou deglazujte vínem a přidejte do hrnce spolu s houbami, rajčaty, kořením a 4 litry vody.
Na co nejmenším plameni vařte co nejdéle, až zelenina bude rozvařená a bez chuti a barvy, obojí přešlo do vývaru. Vývar zceďte přes plátno, aby byl co nejčistší.
Na polévku:
- 3 litry vývaru,
- 2 litry kvasu,
- 500 g velkých bílých fazolí,
- cukr, sůl,
- najemno nasekaná směs bylinek — majoránka, petržel, jarní cibulka, libeček, kopr apod.
Přes noc namočené bílé fazole uvařte doměkka s trochou majoránky. Smíchejte vývar s kvasem a podle chuti dosolte a doslaďte. Přidejte do něj fazole a bylinky.
2 komentáře
Dobrý den,
Kvasím, kvasíš, kvasíme. Nakládačky, zelí, řepu. Na podzim zpracuji, vydrží až do května. Samozřejmě nakládačky v červenci, vydrží do února a bez konzervantů. Ať žijí fandové kvašení.
Komentář viz výše.