Doporučená literatura
25. listopadu 2020; přečtete za 1 minutuPopadnout kousek zeleniny a zkvasit ho je velmi jednoduché a ono to vždycky nějak dopadne. Když se ale svému jídlu věnujete trochu systematičtěji, potřebujete nějakou literaturu, ke které se můžete vracet a buď čerpat novou inspiraci, anebo ověřovat a upevňovat existující poznatky. To je proces soustavného celoživotního učení. Tyhle knížky jsme v redakci přečetli a můžeme je rozhodně doporučit, některé z nich jsou v nabídce mého malého fermentačního eshopu, pro některé budete muset do zahraničních eshopů nebo do antikvariátu.
Zkvašeno kuchařka na doma
Napsali jsme se Zuzkou úhrn praktických návodů na kvašení různých surovin, ze kterých se dá každý den vařit spousta jídel v různých obměnách. Důraz je kladen na vysoký obsah vlákniny (výživu mikrobity), dostupnost surovin a zpravidla i rychlou přípravu. Oznamovali jsme tímto článkem.
Sandor Katz: Síla přírodní fermentace
Touhle knížkou jednoznačně všechno začíná. Všichni jsme se do ní chodili inspirovat, hledat víkendové dobrodružství, ověřovat své znalosti. Knížka je čtivá, lehká, přístupná a svými jednoduchými recepty dokáže nastartovat to správné nadšení. Zuzka recenzovala a překládala.
Sandor Katz: Umění fermentace
Takzvaného „malého Katze“ už jste prošli skrz naskrz, spoustě postupů už rozumíte a vlastně tím nadšením žijete, v poličkách pořád něco bublá a jiného než vlastního chleba se nedotknete. Chtěli byste vědět víc, chcete si vypracovat intuici a přemýšlet v širších souvislostech. S tím vám Sandor pomůže právě v Umění. Spousta nových zkušeností, výňatky z korespondence se specialisty, přesun od receptů k postupům, to všechno v téhle bibli při dlouhých zimních večerech najdete. Recenzovali jsme.
Klára Hadašová: Domácí pekař
V obchodech sice dostanete překrásné knihy vyhlášených zahraničních pekařů s plnobarevnými fotkami na křídě. Ale Domácí pekař od Kláry Z Kopce vám bude prostě blíž, protože na vás mluví českými surovinami, postupy a domácími výrobky. S touto příručkou zvládáte úplně celý sortiment našich známých dobrot, od chleba přes vánočky, lívance, bábovky až k oplatkám, jidášům a dortům. Nedal by si někdo toust?
Klára Hadašová: Domácí mlékař 1 & 2
Druhý zásadní počin Kláry Z Kopce vás provede kompletní sýrařinou. Nic jiného na zvládnutí parenice, čedaru, syrečků, nivy a camembertu nepotřebujete. Tedy kromě odhodlání, přísunu obrovského množství mléka a pár sýrařských propriet. Zuzka recenzovala.
Harold McGee: On Food And Cooking
Toto není kuchařka, ani fermentační příručka. Toto je příručka, která vám řekne všechno o jídle: proč vařené brambory druhý den chutnají kovově, jak funguje emulgace majonézy, co je to zrání hovězího steaku, proč jsou mořské ryby plné glutamátu a proč vám netuhnou pektinové ovocné marmelády. Strejda Harold má odpověď úplně na všechno.
Zilber & Redzepi: The Noma Guide to Fermentation
Pánové z legendární Kodaňské restaurace Noma poodhalují, jaká byla jejich cesta k znovuobjevení fermentovaných chutí poháněných lokálními surovinami. I když nejste restauratéři, tak s knížkou dobře pochopíte a doma si připravíte ocet, miso, garum, nebo kombuchu, a to i ve velmi, velmi extravagantních konstelacích. Se Zuzkou jsme recenzovali.
Umansky & Shih: Koji Alchemy
Na tuhle novou knížku je ještě brzy. Ve světě trochu, v Česku víc, v domácnostech absolutně. Svět se teprve seznamuje s tím, co za kouzla umí domestikovaná plíseň kodži s jakoukoliv surovinou v kuchyni. Síla trávicích enzymů je tak mocná a variabilita použití tak široká, že podle mého názoru autoři na 352 stranách poškrábali jenom povrch. I tak je důležitým prvkem sbírky každého, kdo miluje hluboké lahodné umami chutě štípaných proteinů.
Shurtleff & Aoyagi: Book of Miso
Tito pánové napsali mnoho evergreenů o tradičních fermentovaných potravinách, hlavně sójového základu. Z dob hippies — jejich nejaktivnějšího působení — pochází i tato kompilace všech tehdy dostupných znalostí o tom, co miso je a jak se připravuje doma, v malých dílnách i obřích továrnách. Většinu knihy zabírají recepty na pokrmy z misa, které se sice dost často překrývají a jsou si hodně podobné, ale jako inspirace a pohled do Japonska je to celé moc pěkné a vlastně dodnes nepřekonané.
Alan Lenovitz: Lži a mýty o tom, co jíme
Máte dojem, že víc než polovinu nákupního času strávíte úvahami a kontrolami etiket, jestli náhodou potravina neobsahuje glutamát, lepek, tuk, cukr a moc soli? Možná vám Alan vysvětlí, že se trápíte se svými výživovými strachy založenými na pitomých mýtech celkem zbytečně. Přečíst, uklidnit se a předat dalšímu vystrašenému členovi rodiny, k tomu tahle tenká a velmi zábavně napsaná knížečka slouží bezvadně.
Vyřazena z prodeje, zkuste Knihobot, Trh knih nebo Aukro.
Matej Svorad Sabo: Domáci hojivý kefír
Řeklo by se, že prostě vezmete hrstičku kefírových zrn, hodíte je do mléka, promícháte, necháte den stát, scedíte a vypijete. Máte-li ale jakékoliv otázky nebo hledáte inspiraci pro upotřebení té kyselkavé, husté a bublinkaté dobroty, najdete je v Maťově knížce tištěné na recyklovaný papír, která by se mohla klidně jmenovat Jak žít s kefírem a radovat se z něj celý život.
Justin a Erica Sonnenburgovi: Zdravá střeva
Možná jste slyšeli, že s námi celý život bydlí ještě pár neviditelných spolucestujících. Mikrobiologové a manželé Sonnenburgovi vám velmi stravitelným způsobem poodhalí, jak funguje střevní mikrobiota, proč a čím je prima ji krmit a jak se o racionální stravě bavit se svými dětmi tak, aby jídlo fungovalo nejen jako palivo pro člověka, ale i pro jeho neméně důležité druhé já. Nebojte, žádné rituální očisty, žádné spásání lánů trávy. Budete mile překvapeni, jak jednoduchá a přirozená řešení kniha nabízí. Zuzka recenzovala.
Ed Yong: Obsahuji davy
Pokud si pamatujete televizní pořad Život v přírodě a necháváte se rádi udivovat výlety sira Davida Attenborougha po oceánech, sopkách a deštných pralesech, pak si zamilujete i tenhle báječný výlet do pouští, džunglí a jezer lidského těla, která představují biotopy pro mikroorganismy, se kterými jsme celoživotně spjati. Ed kompiluje velmi čtivým a strhujícím způsobem poznatky svých kolegů — mikrobiologů z různých koutů přírody a předkládá hypotetické otázky, které by po zodpovězení vědou mohly vést k zásadním změnám chápání člověka coby biologicky multikulturní entity.
Marie Úlehlová-Tilschová: Česká strava lidová
Cokoliv vás zajímá o tom, co se v naší české kotlině kdy v historii jedlo, to se dozvíte v tomto monumentálním opusu naší přední průkopnice gastronomické teorie a rešerše. Opěvovala Zuzka.
Komentáře nejsou povoleny.