Curtido

1. února 2013; přečtete za 3 minuty


Curtido je lehce fermentovaný středoamerický zelný salát. Jednoduchý, rychlý, moc dobrý. Podává se jako příloha k masu nebo třeba v El Salvadoru se jí jako rychlý oběd s plněnou kukuřičnou plackou pupusas.

Na curtido potřebujete zelí, mrkev, cibuli a koření a tři čtyři dny. Kdo nenakládal na podzim klasické zelí, které chce několik měsíců k rozvinutí plné chuti, tak pro něj je rychlozelí dobrá náhrada.

Komu se nechce shánět kukuřičnou mouku na placky (z té běžně prodávané to nejde, potřebujete masa harina), ten ho použije jako zelný salát namísto notorické oblohy k masu. A s velkým potěšením jsem zjistila, že je z něj skvělá lepenice. Prostě jsem ho smíchala se šťouchanými bramborami, trochu omastila a bylo to vynikající.

Ingredience:

  • 4 díly zelí,
  • 2 díly mrkve,
  • 1 díl cibule,
  • 2 – 4 % celkového objemu soli,
  • chilli papričky,
  • oregano.

Zelí nakrouhejte na velmi jemno, smíchejte se solí a intenzivně mačkejte, dokud nezačne pouštět šťávu. Přidejte do toho nastrouhanou mrkev a na tenká půl kolečka nakrájenou cibuli. Chilli papričky (ideálně nasekané jalapeños) a něco oregana. Pořádně promíchejte, natlačte velmi pevně do nádoby, ve které to bude kvasit, zajistěte zatížení tak, aby šťáva, kterou zelí pustí, byla alespoň centimetr nad hladinou curtida, zavíčkujte a nechte stát tak 4 – 5 dní v teple. Pak je curtido hotové. Pokud ho nespotřebujete, uchovávejte v chladu — bude postupně prokysávat dál.

Kdo by chtěl nekvašenou variantu, tak to zalije zálivkou z octa, třtinového cukru a dobrého oleje a nechá stát přes noc v lednici. A protože je to tak jednoduché, na suroviny nenáročné a laciné, tak to svádí k experimentům. 

Karel Machala kvasí bez soli, a tak jsem mínila, že to zkusím i na zelí. Verzi bez soli je třeba velmi intenzivně mačkat, aby pustila alespoň trošku šťávy a stejně jsem dolévala kvasnou sklenici syrovátkou, aby zelí nekoukalo.

Nakonec jsem tedy kysala tři verze. Curtido bez soli se syrovátkou, curtido se solí a trochou syrovátky a curtido se solí bez startéru.

Sůl skutečně kvasné procesy zpomaluje. Neslané curtido se syrovátkou začalo mohutně kvasit ještě první večer, do tří dnů se zklidnilo a bylo připraveno k uložení do chladu. Curtido se solí a syrovátkou mělo den a půl zpoždění — hotové bylo zhruba 5. den a zcela divokému curtidu bez startéru to trvalo necelý týden.

Vzhledem k tomu, že mám nízký tlak, zdravé ledviny a sůl mi nijak nevadí, dávám i nadále přednost fermentaci se solí. Nemůžu si pomoci, ale i když curtido osolím dodatečně, tak to slané je od začátku chutnější. A také zůstanu u používání syrovátky. Jednak ji díky pěstování kefíru mám dostatek a také přeci jen proces urychluje a výrazně snižuje šanci, že se tam usídlí něco, co nechci. 

Tak tedy zelí zdar!

Zuzka Ouhrabková

Blog jsem pro vás začala psát v roce 2012 z nadšení nad knihou Síla přírodní fermentace od Sandora Katze, kterou jsem i později přeložila, a od té doby už mě tato obskurní záliba v oprašování mikroorganismů nepustila.

Profesionálně se věnuji práci na projektu Paměť národa pro neziskovku Post Bellum.

Umím vymyslet kvašenou recepturu či vám poradit co kvasit ve vaší kavárně/bistru/nálevně. Fakt mi jdou nejrůznější rešerše Pro veřejnost pořádám i praktické workshopy, v případě zájmu mi prosím pište na e‑mail.



7 komentářů

  • Anonymní

    Dobrý den, prosím Vás, jak se Vám povedlo „zajistěte zatížení tak, aby šťáva, kterou zelí pustí byla alespoň centimetr nad hladinou curtida“? Já jsem to tam presovala jak šílená, ale stejně ta směs vždycky „vyjela“ nahoru. Zatím mi to stojí v pokoji od rána, myslíte, že v tom mám pokračovat, anebo to rovnou vyhodit? Děkuji za odpověď.
    Katka

  • Potřebujete na to buď kvašák, nebo nějakou nádobu s pružinou a popřípadě dvousklenicový systém.

    Směs na kvašení dáte do větší sklenice a posléze do ní vrazíte menší sklenici (vyvařenou, zejména z venčí), naplněnou třeba vodou, kterou to zatížíte.

    http://zkvaseno.blogspot.cz/2012/09/potrebne-vybaveni-co-vsechno-musim-mit.html

    Obrázek dvou sklenic v sobě (pětilitrovka a 0.7 zavařovačka) zde https://lh3.googleusercontent.com/-v5B-MRCZ3mo/UI53XtLSMBI/AAAAAAAAA0g/NAvmYsOncXY/s640/dvousklenicov%25C3%25BD%2520system.jpg

  • Případně se to dá zatěžovat důkladně vyvařenými kameny a nebo mít nádobu, ve které to budete kysat tak naplěnou směsí, že po zavíčkování tam nikde žádný vzduch nebude. Nesmíte to mít pak uzavředné úplně na těsno, aby mohl odcházet oxid uhličitý a musíte to nechat stát v nějaké misce či na talíři, protože kromě C02 z toho bude vytékat i něco šťávy.

  • Anonymní

    Děkuji za odpověď. Udělala jsme to už včera a zatím se to tváří dobře. Ještě bych měla dotaz na fermentaci zázvoru pomocí sušeného droždí — jak dlouho to mám nechat stát? Resp. jak poznám, že už je to hotové? 

  • Dva tři dny — poznáte to tak, že vám to bude chutnat. Ještě by to mělo bublat — takovej zázvorovej burčák. 

  • Zdeněk Janovec

    Dobrý den, udělal sem curtido podle receptu z knížky Zkvašeno a je tam psané, že se tam dá 10g sušeného oregana což mi přišlo hrozně moc. Dal jsem asi 7g a nedá se to jíst. Není to chyba v té knížce ?
    Děkuji Zdeněk

    • To je skutečně nejspíš recepturní chyba, to je nám líto a zařazujeme si na seznam errat. Odkazujeme dodatečně na str. 21 a popřípadě na místní článek Recepty jsou na prd, kde vyzýváme k jakési predikci a při podezření, že je v receptu chyba, ji nenásledovat. 10 gramů suchého listí je skutečně fůra, která nemá v malé třičtvrtělitrové skleničce zjevně co pohledávat, pravděpodobně nedošlo k přepočtu při zmenšování původní 3,5 kg nálože.
      Za chybu se omlouváme a snad to též pojmete jako zkušenost, že recepty jsou skutečně při kvašení naprd.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *