Ostrý cider — panacea neboli všelék
1. ledna 2014; přečtete za 4 minutyS počátkem podzimu se letos na anglicky psaných blozích, kde se něco kysá, začal objevovat fire cider. A protože to je recept z kategorií „divné — nutno zkusit!“, naskládala jsem do sklenice chilli, křen, cibuli, česnek, zázvor, citron, kurkumu a zalila to jablečným moštem a byla nedůvěřivá a zvědavá. Kupodivu se to přeměnilo na pikantní, vcelku chutnou tekutinu plnou všeho, co člověk potřebuje k boji se zimními virózami, rýmičkami či chřipkou.
Jde o recept americké bylinkářky Rosemary Gladstar. Před dvěma lety začala fire cider vyrábět malá newyorská firma a letos se ho začali bloggeři lavinovitě vyrábět. Takže se přidám i já.
Fermentací a louhováním se extrahují účinné látky z potravin, které mají protizánětlivé a antibakteriální účinky, a zároveň pomáhají posilovat imunitní systém. V tradičním severoamerickém receptu je základem přírodní jablečný ocet, křen, česnek, cibule, zázvor, citrusy, kurkuma, chilli a případě další látky s podobnými efekty — potkala jsem verzi s rozmarýnem, ibiškem a granátovými jablky.
Protože mám ovšem osobně pochybnosti o zázračné síle jablečného octa (a víc mi chutnají mléčně kvašené věci než octové kvašení), zalévala jsem to jablečným moštem a nechávala kvasit pomocí kefírové syrovátky bez přístupu vzduchu, takže mi tam převažují mléčné kultury, něco alkoholových kvasinek a na acetobactery asi moc nedošlo.
Výsledek by měl být vcelku bohatý na vitamín C, nejrůznější antioxidanty a sirné látky jako je alicin, glukosinoláty z křenu či cibule, kapsaicin, kurkumin či gingerol. A v případě mléčného kvašení tam pochopitelně bude také něco vitamínů B z již odumřelých mikrobů a živí mikrobi, toužící kolonizovat vaše útroby.
Vzhledem k tomu, že mám mám vcelku ráda minimalistické přístupy, tak při prvním seznámením s konceptem ostrého cideru jsem byla zaražena tím, že obsahuje značné množství ingrediencí. Nakonec jsem si to přehodnotila tak, že nejde ani tak o byliny, jako o potraviny. Ty vlastně jíme poměrně běžně ve velkém množství a rozličných kombinacích, takže to za experiment to stojí.
Ostrý cider
Ingredience na litrovou nádobu — ve výsledku cca 0,5 l tekutiny:
- 1 kořen křenu,
- 1 střední cibule,
- oddenek zázvoru zhruba jako dlaň,
- hrst kurkumových oddenků,
- 1 hlava česneku,
- 2 citrony, či pomeranče, popřípadě jeden grapefruit,
- něco chilli papriček dle jejich pálivosti a osobních preferencí,
- 1 kg jablek, popřípadě půl litru jablečného moštu,
- startér,
- med.
Odšťavňovačem prožeňte jablka a citrusy. Případně to tedy dejte do mixeru s půl litrem vody, rozmixujte dohladka a přeceďte přes plátno. Pokud máte chemicky neošetřené citrusy, tak nastrouhanou svrchní kůru přidejte do zbylých ingrediencí.
Nasekejte či nastrouhejte všechno ostatní — zázvor a kurkumu ideálně omyté se slupkou. Nasypte do sklenice, zalijte moštem, přidejte startér a s minimálním přístupem vzduchu zajistěte, aby všechny pevné části byly ponořené pod hladinou. Nechte 3 – 4 týdny kvasit při pokojové teplotě a pak ještě alespoň na měsíc přesuňte do chladu. V době přesunu to zrovna mělo chuť po nakvašené cibuli a to teda nebylo nijak dobré. Po měsíci v lednici se tato, díkybohu, vytratila.
Dozrálý cider zceďte a užívejte po lžičkách jako prevenci a po lžících či panácích při nachlazení. Před používáním podle chuti doslaďte medem.
Taky se dá použít do zálivek na saláty. Recepty najdete na webu té firmy, která ho vyrábí na východním pobřeží USA.
Také je to velmi zajímavý vyprošťovák. Lžíce hot cideru s teplým vývarem rovnou do krku, to je ta pravá vzpruha.
Pokud ho chcete podle originální receptury, tak tam použijte nepasterovaný jablečný ocet. Výsledek bude výrazně kyselejší. Nepoužívejte pasterovaný ocet, tam se nerozběhnou žádné kvasné procesy, to už spíš kupte cider a namísto kvasné zátky to naopak nechte fermentovat v nějaké nádobě se širokým hrdlem, přičemž tím několikrát denně zamíchejte, aby vám tam vznikl ocet. Ale bude to pak chtít spíš čtvrt roku, než jen měsíc a půl.
6 komentářů
vypadá to skvěle, jen by mě zajímalo kde se dá ulovit ta kurkuma…?
Kurkuma se dá použít i sušená, ale jinak čerstvou mají v asijských speciálkách. V Praze určitě v Sapě a nebo Malešicích, nebo u Thajců na Koruní. V Brně bude určitě v tržnici na Olomoucké.
Zajímavý recept 🙂 Léto snad zůstane ve znamení klasického cideru a tenhle všelék bude potřeba až na podzimní nachlazení.
Tak to jedeme bomby — teď už třetí článek po sobě, co musím hned vyzkoušet! Teda chci hned vyzkoušet. Protože kimči můžu nakládat, až trochu zredukuju zásoby, jinak mě doma nebudou mít rádi — aspoň si dám čas na pořízení krevetek či podobné havěti. I na perníčky se těším — teď chvilku po Vánocích je na záděl myslím ideální doba 🙂
A jak se dívám, další článek zase nezklame — domácí máslo je u mě hit posledního měsíce, tak už se třepu na informace, jak ho můžu povýšit 🙂
Dobrý den, prosím,kde se dá sehnat, startér,. Děkuji
Na slově Startér je odkaz, který vede na článek o startérech. Obecně jde o nějakou už mikroby kulturně promořenou tekutinu, třeba trocha vody z doma kysané zeleniny, přefiltrované syrovátky, kousíček chlebového kvásku apod.