
Oxymel
26. června 2023; přečtete za 4 minuty
Oxymel je starý způsob extrakce účinných látek z léčivých bylin. Byl součástí starověkého lékařství a hojně se používal zejména v rámci evropské renesance a raného novověku. Jde o směs medu a octa, do které se naloží byliny, koření a další léčivé přípravky. Díky tomu, že ocet je lepší rozpouštědlo než voda, vylouhují se i ty látky, které by se do běžného nálevu nedostaly. Zároveň pravý včelí med je bohatý na enzymy a taky si tam něco naštípe.
A když vyberete ty správné rostliny, tak to reálně funguje. Ten neznámější, z mořské cibule, kteří již staří Řekové… prokazatelně funguje, a to právě na ony dýchací obtíže, na který je předepisovali dávní felčaři. Z toho ovšem nejde vyvozovat, že zbylá starověká léčiva jsou dobrý nápad, že. Recept na něj najdete v češtině třeba v augustiniánském rukopisu uloženém v Moravské Zemské knihovně:
„Pro kašel a těžký flus Jest tak dobrý ten zofft, kterýmu říkají Oxymel: vzíti mořskou cibuli, ta se má upéci v chlebě. Potom vzíti od té cibule s dobrou hrst a nalíti na ní vocta čtyři žejdlíky, nechati tak několik dní státi. Potom od toho vocta vzíti, jak mnoho chce a jak mnoho vocta, tak mnoho vzíti pěknýho přepouštěného medu, vařiti to spolu, až by drobet zhustlo, jakoby zofft byl.“
Jiný velmi tradiční recept z jednoho z nejznámější renesančních herbářů Pietr Andrea Mattioliho říká: „Vezmi libru puškvorce zhruba protlučeného, nalej na něj ocet a nech stát tak tři dny. Potom svař až do polivce a proceď. Přidej medu což dosti jest a zvař znovu, až ocet vyvře a budeš mít oxymel puškvorcový.“
Plinius ještě přidával do základu mořskou vodu.
Jak je vidět, původně se byliny vylouhovaly do octa, pak se to dosladilo medem a zavařilo na hustý sirup. Dneska se jen míchá ocet s medem a bylinami nechá se to macerovat a pak se používá řidší sirup. Je to podobný princip, jako jsou shruby — jen použijete místo cukru syrový med, který díky enzymům taky něco účinných látek rozpustí.
V různých internetových receptech se mluví o tom, že oxymel kvasí. A to dokonce v koncentraci 3 díly medu a 1 díl octa. No nevím. Já používám poměr 1:1 a tím, že to je kyselé a med sám o sobě je natolik koncentrovaný, že fakt kvasit nebude, tak se mi to v řádu týdnů mikrobiálně ani nehne. I medovinu, kde to ředíte vodou musíte naředit alespoň 2:1 ve prospěch vody, aby to začalo kvasit. Velmi chutné a zajímavé to je samo o sobě, překvapivě — nemusí být všechno fermentované…
Každopádně to můžete použít jako sirup na sekundární fermentaci kombuchy, vodního kefíru či do nějaké kvašené limonády.

Univerzální oxymel
Suroviny na 0,7 zavařovací sklenici
- 200 g čerstvých bylin a nebo 100 g sušených
- 300 g medu
- 300 ml kombuchového octa (nebo jiného, třeba jablečného, chcete ale nízké pH — maximálně 3, změříte lakmusem)
Nasekejte byliny nadrobno nebo je rozetřete v hmoždíři, dejte do sklenice. Pokud máte ztuhlý med, opatrně ho ve vodní lázni zahřejte — nechcete se dostat přes teplotu 40 °C. V tomto případě zde enzymy budou hrát svou roli. Rozpusťte med v octu, zalijte byliny a nechte alespoň týden macerovat. Posléze sceďte přes plátno do sklenice s úzkým hrdlem. Pokud budete chtít oxymel spotřeboval během pár týdnů, tak vydrží při pokojové teplotě, pokud ho budete chtít skladovat a nemáte studený sklep, nalila bych do hrdla trochu nějakého alespoň 40 % alkoholu.
A jaké byliny použít? Co zrovna roste a na co máte chuť.
Určitě je dobrý nápad udělat si letní základ na zimní kašle — bezový a lipový květ a k tomu třeba jitrocelový list. Nebo něco na dobré spaní — třezalka, meduňka, chmel. Zkrátka to, co byste použili jako bylinný čaj, můžete naložit do octa a medu a v případě potřeby jen zalít horkou či studenou vodu. A nebo tím klidně ochutit grog, svařák či nějaký koktejl.
Spoustu dalších zajímavých bylinkových kombinací na oxymel a povídání o něm najdete u Michaely Makulové na jejím webu Kouzlo vůní.
Vláďovo PS: fakt hezky voní oxymel ze sušené mařinky čili svízele vonného, pro mne velmi příjemné překvapení ze Zuzčina kapsáře nápadů!
4 komentáře
Nevím, zda-li není zbytečné macerovat slizové byliny jako jitrocel, a do určité míry taky třeba lipový květ. Obávám se, že v kyselé prostředí se budou ony polysacharidové slizy hydrolizovat a bude to pak k ničemu. Ale stalo by to za to vyzkoušet samozřejmě.
oxymel ve skutečnosti nekvasí — pokud kvasí, tak ho má člověk moc řídký 😀
Ale — zkoušela jsem teď narvat čerstvou lípu do kombuchy a udělalo to — velké nic. Prostě to nevoněl a nechutnalo nijak, takže jo — fermentace to sežrala.
Zkoušela jsem loni lipový oxymel, je chuťově výborný, dokonce se mi na povrchu utvořila octová matka (což se mi u aroniového vůbec nestalo). Zajímalo by mě, ale zda je možné někde dohledat či zjistit, zda má tedy co se týče zachování obsahových látek smysl nakládat do oxymelu bylinky jako třeba sléz maurský atp., prostě byliny slizovité? Přeci se všechny látky nevytratí?
Asi by bylo nutné konkrétní zájmové polysacharidy identifikovat a experimentálně ověřit, zda jsou rezistentní vůči kyselému pH a mikroorganismům živého nálevu, výsledek ověřit na chromatografu (nebo jak se ty kouzelné stroječky jmenují).