Perilovo-kopřivová limonáda — aneb bojujeme proti alergiím

16. března 2014; přečtete za 3 minuty


Dorazilo jaro, začala jsem kýchat. Uvidíme, jak to dopadne letos, protože tentokrát budu připravena a budu proti alergické reakci bojovat limonádou. Kvašenou, pochopitelně. A to z kopřivy, perily a rozmarýnu. To jsou totiž bylinky, které by právě se sennou rýmou měly i pomáhat. Tak uvidíme.

Co je perila? Perila je asijská fialová kopřiva. Už jsem jí věnovala článek - Korejci z ní dělají velmi zajímavé kimčchi a je moc dobrá jak na posypání ve směsi bylinek na asijské pokrmy, tak samostatně třeba s rybou.

Hlavní účinnou složkou tu je kyselina rozmarýnová, která má zmírňující vliv právě na pylové alergie. Ostatně právě perilu jedí Japonci nejčastěji k mořským plodům, protože pomáhá lidem, kteří na ně jsou citliví, aby je nedráždily. Japonci tvrdí, že by měla být i mírně antidepresivní. A to se taky hodí, takhle na jarní únavy. Těm Japoncům to ale vyšlo jen na myších.

Perila by se neměla kombinovat se sedativy a léky na snížení cholesterolu, protože dělá to samé a mohla by zesílit jejich efekty.

Rozmarýn by navíc pozitivně měl ovlivňovat stav pleti a vlasů, ovšem rozhodně by ho neměly užívat těhotné, protože vysoké dávky mohou vést k potratu.

Evropská kopřiva, kromě toho že je to všeobecně velmi prospěšná bylinka, tak právě tlumí také alergické projevy. Pokud užíváte inzulin, tak na kopřivu pozor — snižuje hodnoty krevního cukru. Stejně tak by se neměla kombinovat s léky na vysoký krevní tlak nebo na ředění krve.

No a probiotické účinky kefíru také pomáhají zvládat alergie, zejména sennou rýmu.

Takže když to budu užívat, tak nějaká poblbaná rýmička přece nemá nárok, ne? Ehm… Třeba… Možná?

a kdo chce alergie potlačovat alkoholem, naloží perilu do vodky

Protialergický kefír

Ingredience na sirup:

  • svazek perily,
  • stejné množství kopřiv,
  • svazeček rozmarýnu nebo dvě až tři lžíce sušeného,
  • 1 litr vody,
  • 500 g cukru,

Rozpusťte cukr ve vodě a přidejte do toho bylinky. Vařte cca 20 minut, než se polovička vody odpaří a začne to sirupovatět. Na teploměru by se mělo objevit nějakých 105 – 110 stupňů Celsia a při chladnutí by měl cukr dělat tenkou nitku. Sirup by měl mít nazelenalou barvu.

Přeceďte a nechte vychladnout.

Na limonádu

  • 50 — 80 ml bylinkového sirupu,
  • 900 ml čerstvě slitého vodního kefíru.

Smíchejte kefír se sirupem a nalijte ideálně do patentní lahve. Nechte 12 hodin fermentovat při pokojové teplotě a pak dejte na 12 – 24 hodin dozrát do lednice. S klesajícím pH začne perila růžovět, takže to pak bude mít moc pěknou barvu.

Chuť je taková bylinkově kořeněná. Dobré to je.

Zuzka Ouhrabková

Blog jsem pro vás začala psát v roce 2012 z nadšení nad knihou Síla přírodní fermentace od Sandora Katze, kterou jsem i později přeložila, a od té doby už mě tato obskurní záliba v oprašování mikroorganismů nepustila.

Profesionálně se věnuji práci na projektu Paměť národa pro neziskovku Post Bellum.

Umím vymyslet kvašenou recepturu či vám poradit co kvasit ve vaší kavárně/bistru/nálevně. Fakt mi jdou nejrůznější rešerše Pro veřejnost pořádám i praktické workshopy, v případě zájmu mi prosím pište na e‑mail.



Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *