Resuscitace?

21. května 2017; přečtete za 3 minuty


autor: PhD comix

Asi jste si všimli, že je tu poněkud mrtvo. Hlavním důvodem je fakt, že mě prostě čím dál tím víc baví moje práce zapadlé vlastenky pro Post Bellum a objevila jsem kouzlo archivů a tak holt prokrastinuji spíše listováním v dokumentech o regionální historii, než vymýšlením, co by se ještě dalo zkvasit.

Další, vcelku důležitý důvod je také fakt, že většinu těch snadno zkvasitelných věcí už jsem víceméně popsala a na to, abych začala řešit ty složitější a zajímavé (zejména luštěniny a maso), tak už by to vyžadovalo docela netriviální pomocné přístroje na udržování vhodného klimatu. Jen tak na divoko se mi to prostě moc nedaří, takže články na téma tempeh, či dokonce kodži není o čem psát.

A hlavně se během loňského roku se z fermentace už stal mainstream a kvašená zelenina to dotáhla už i do Oněnky dnes či Blesku. Tím pádem považuju základní osvětovou činnost za naplněnou

Ovšem nepřekvapivě v těch textech najdete klasická šarlatánská tvrzení o tom, že bakterie zachrání vaše posrané životy. Každý ctidbalý prodejce zázračných kůr už si totiž všiml, že odkyselení či odčervení už moc netáhne a že příští hlavní cesta k dokonalému detoxu vede přes nebohé mikroby.

Takže jsem nějakou dobu v hlavě nosila myšlenku, že tedy by asi stálo za to psát o mikrobiotě — tedy o všech těch trilionech vašich spolubydlících. A psát tak, aby byly v češtině realistické informace, bez všeho toho očišťovačského balastu.

Jenže — problém je v tom, že i když se domnívám, že problematice i metodologii rozumím vcelku nadprůměrně, pořád jsem zcela mimo obor a furt tu hrozí, že prostě budu zkreslovat směrem kterým nechci. Ostatně z toho důvodu se také v dosavadních článcích dost cíleně vyhýbám tvrzení o zdravotních efektech, že jo.

Ideální by bylo najít někoho, kdo metodologii, mikrobiologii a lidské fyziologii rozumí víc než já a chtělo by se mu/jí dělat beta testera případných článků a vychytat v nich nesmysly. Je-li tu někdo takový mezi čtenáři, tak budu moc ráda, pokud se ozve. Slíbit jako odměnu bohužel slíbit leda nějaké naturálie typu kýbl domácího kimčchi.

Co si o tom myslíte?

Zajímalo by vás číst populárně naučné texty o mikrobiotě a přilehlých tématech?

Zuzka Ouhrabková

Blog jsem pro vás začala psát v roce 2012 z nadšení nad knihou Síla přírodní fermentace od Sandora Katze, kterou jsem i později přeložila, a od té doby už mě tato obskurní záliba v oprašování mikroorganismů nepustila.

Profesionálně se věnuji práci na projektu Paměť národa pro neziskovku Post Bellum.

Umím vymyslet kvašenou recepturu či vám poradit co kvasit ve vaší kavárně/bistru/nálevně. Fakt mi jdou nejrůznější rešerše Pro veřejnost pořádám i praktické workshopy, v případě zájmu mi prosím pište na e‑mail.



9 komentářů

  • Tenhle chlápek nedávno publikoval sérii o staření masa v podmínkách vcelku domácích, takže nic nemožného. Jen staření je založené na vyjmutí vlhkosti, a bez vlhkosti není kvašení, že. Každopádně ne, že to nejde. https://www.youtube.com/watch?v=toVCDq94Fa8&list=PLURsDaOr8hWUHS11XoqWZFo_nZZVtuaWY

    • Moment- staření je enzymatický proces, ne mikrobiální. Ale to je vcelku jedno. 

      Samozřejmě že to jde, a jsou lidi co se tomu i v ČR úspěšně věnujou v rámci domácí výroby. 

      Jak jde o bíkoviny, tak to holt vyžaduje objem práce a kontroly prostředí, které momentálně do toho nejsem úplně ochotná investovat. 🙂

  • Mě by se taková knížka líbila, protože v tom, jak to při kvašení různých surovin chodí dost tápu. A obrázek je skvělej!

  • Chci se zeptat(hloupě), při uklízení špajzu jsem našla směs zeleniny na lečo, co asi nechytlo víčko, není tam plíseň, je to zkvašené, dá se to jíst? Nebyl záměr na kvašenou zeleninu, zavařila jsem si polotovar na zimu, když není čerstvá zelenina a nevyšlo to.
    Tak přemýšlím, zda vyhodit nebo zkusit:-)

  • Anonymní

    Momentalne chovam kvasok a peciem kvaskove pecivo. Kvasenie ma bavi, zaoberam sa zdravou vyzivou a o ludskej fyziologii nieco malo viem 😉 podrobnosti mailom 🙂 …skusila by som to 🙂
    monik.duranova@gmail.com

  • Anonymní

    Dobrý den Zuzko,
    takové informace podle mě na (nejen) českém webu chybí jako sůl a hrozně bych je uvítala. Držím palce, ať se najde vhodný sparing partner a dočkáme se dalších zajímavých článků.
    yannka

  • Než úplně zmizíte z internetového éteru, tak bych se chtěla zeptat/poradit. Dělám s úspěchem kvašenou vegetu, a aktuálně se mi na zahradě vyskytlo větší množství česnekových květenství (něco jako jarní cibulka se silnou chutí česneku), a chtěla bych to nějak zakonzervovat. Moje představa by byla, že bych to pak přidávala do jídel jako česnekové ochucovadlo. Fungovaly by na to poměry z Vegety? Tj. zelené (místo zeleniny a bylinek pouze ty česneky), syrovátka a sůl?
    Šly by takhle zakonzervovat i jednodruhové bylinky? Třeba libeček.
    Díky!

  • Ano, ano, ano. Takove clanky bych uvitala, tema je to nesmirne zajimave. Takze pokud budete mit cas a chut, tak ja budu vdecnym ctenarem.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *