Tempeh
22. června 2018; přečtete za 13 minutTempeh je fermentovaný výrobek původem z Jávy. Díky globalizaci a hipíkům se šíří po celém světě a je to tak dobře. Jde totiž o laciný zdroj hodnotných bílkovin, dá se do něj propašovat spousta vlákniny, snadno se s ním vaří a chutná výtečně. A není složité si ho vyrobit.
Pokud bychom tofu brali jako čerstvý sojový sýr, tempeh je pak sojovým hermelínem. Vyrábí nám ho především ušlechtilá plíseň Rhizopus oligosporus, která není vybíravá a dovoluje vám udělat si tempeh mnohem zábavnějších variantách, než jenom ze sojových bobů. Prostě jedno z nejjednodušších mycelií, která si můžete doma pěstovat, a hned vidíte výsledky.
Návod na výrobu cca 500 g sojového tempehu
Suroviny a vybavení:
- 200 g suchých sojových bobů,
- 2 – 3 g tempehového starteru (spor),
- 1 – 2 lžíce kvasného octa,
- 1 ziplockový sáček o objemu 1 litr,
- elektrická trouba s fungující žárovičkou nebo třeba jogurtovač,
- párátko,
- lžíce,
- dvě vyvařené látkové utěrky,
- žehlička.
Namočte boby na 24 hodin do vody, pokud se na povrchu začne objevovat pěna dřív, než dvě, tři hodiny před slitím, tak je slijte, propláchněte a zalijte čistou vodou. Namočení bobů nepřeskakujte a nezkracujte, enzymatické procesy pomáhají tomu, aby se pak tempehová kultura lépe chytila.
Boby uvařte téměř doměkka — v obyčejném hrnci 30 minut, v papiňáku tak 15. Pokud chcete boby loupat, tak teď je můžete slít, zalít studenou vodou a zbavit slupek. Případně je lze pár sekund trápit v elektrickém sekáčku. Ale navzdory pověstem neoloupané luštěniny prorostou ušlechtilou plísní taky. Kdo má citlivé trávení na luštěniny, tak by pro něj teoreticky tempeh z loupaných bobů mohl být snáze stravitelný než neloupaný, ale on se klidně dá udělat úplně bez luštěnin. Proto hlasuju pro lenost a neloupání.
Do předvařených luštěnin přidejte ocet. Ideálně tak, aby kyselost vody byla okolo 4,5 pH (zhruba lžíce 8 % kvasného octa na 1 litr vody). V kyselé vodě vařte luštěniny ještě tak 10 minut. Kdybyste vařili luštěniny v octu od začátku, tak bude trvat delší dobu, než budou tak nějak měkké.
Octová vsuvka od Vládi: Ocet se přidává kvůli zakyselení luštěniny a má za úkol potlačit nežádoucí mikrobiální růst třeba rodu Bacillus subtillis nebo B. cereus a prodloužit tak životnost hotového výrobku o pár dnů. Plíseň snížené pH substrátu dobře snáší, ale nevyžaduje. Když ocet nepřidáte, nic nepokazíte.
Během vaření luštěnin přežehlete dvě vyvařené utěrky na nejvyšší teplotu, jakou vaše žehlička umí, a vyvařte lžíce a nádobu, ve které budete boby míchat a sušit. Vyvařenou a usušenou nádobu vyložte jednou z přežehlených utěrek.
Uvařené luštěniny sceďte a vysypejte do nádoby vyložené utěrkou. Pokud je chcete odvětrávat, tak aktivně odvětrávejte, případně je přikryjte druhou sterilní utěrkou a nechte vychladnout a proschnout. Na vlažné boby nasypejte startér, případně ho můžete předem rozmíchat v cca 10 g (polévková lžíce) libovolného škrobu a boby důkladně promíchejte. Přendejte boby do sáčku, zavřete ho a z obou stran hojně propíchejte párátkem.
Dejte na mřížku do trouby do střední polohy, zapněte jen žárovičku (nikoliv ohřev topnými tělesy!) a nechte cca 24 hodin zrát. Po 24 hodinách by už měla být jasně viditelná bílá plíseň. Pak můžete žárovičku vypnout, protože vlivem biochemických pochodů se začne surovina zahřívat sama, a nechat tempeh dozrát vlastní teplotou, dokud to nebude celé hezky bílé. Pokud se na tempehu začnou objevovat šedé nebo až černé skvrny, nejčastěji okolo otvorů v pytlíku, tak to nevadí — to jen znamená, že mycelium už vytvořilo drobné plodnice a ty produkují spory.
Mrkněte na video, aby to bylo jasnější:
Hotový tempeh vybalte ze sáčku a nechte tak 30 minut na vzduchu při pokojové teplotě. Pokud víte, že ho sníte během pár dnů, tak ho můžete rovnou strčit do ledničky v krabičce nebo neděravém sáčku. Pokud ho chcete uchovat delší dobu bez mražení, tak ho dejte na pár minut na páru nebo ho tak na půl minuty hoďte do vroucí vody nebo tak na minutu ohřejte mikrovlnce na standardní výkon. Zahřátím se mycelium a enzymy deaktivují a nebude dál prozrávat — tempeh zůstane v lednici i několik týdnů ve stejné kvalitě, v jaké jste ho vytáhli z trouby či jiného inkubátoru. Pokud ho necháte v lednici jen tak na syrovo, bude tempeh měknout a můžou se začít objevovat různé chutě, jako třeba lehce alkoholické, sirnaté či lehce čpavkovité — jako když necháte přezrát hermelín.
Tempeh můžete také bez obav mrazit — nejjednodušší je udělat si větší dávku tempehových balíčků během jednoho víkendu a zamrazit je.
Co s hotovým tempehem?
Čerstvý tempeh je potřeba tepelně upravit. Kupované můžete jíst rovnou, ty už nějakým tepelným procesem prošly.
Javánci tempeh většinou osmaží z obou stran a pak ho přidají do nějaké dobré omáčky. Nejjednodušší je asi tempeh kecap - opeče se tempeh, vyndá se z pánve, do pánve se hodí kari pasta a chilli, opeče se to, vrátí se tam tempeh a pak se to zalije sojovou omáčkou a případně se to dosladí či dosolí. A to tak, aby byl tempeh obalený aromatickou šťávou, ale neplavalo to v ní.
Kdo tam místo sojovky dá rybí omáčku a kokosové mléko, tak má hnedle výborné tempehové kari. Chcete vidět, jak to dělají v Indonésii? V době internetů to není nic složitého.
Vřele doporučuju to s tím smažením zkusit — přidání tuku pomůže se stravitelností a navíc to teda ještě dost pozdvihne chuť — do osmaženého, ještě horkého tempehu se pak případná omáčka lépe vsakuje.
Komu se nechce smažit, ten můžete plátky tempehu vyskládat na vymazaných plech a ještě to trošku potřít olejem svrchu a upéct zprudka v troubě.
Úplně nejjednodušší je opečený tempeh podávat s různými omáčkami v mističkách — stylový je sambal olek, kdo chce jemnější chuť, tak třeba sáhne po sladkokyselé chilli omáčce. Nebo tempeh jen pokapejte sladkou malajskou sojovkou — kecap manis — tu si můžete vyrobit doma.
Opečené plátky taky můžete jen posolit nebo naložit do nějaké marinády a posléze používat do sendvičů a salátů namísto uzeniny — když je nakrájíte hodně natenko a usmažíte dokřupava, jsou velmi chutnou alternativou vypečenéné slaniny.
Samozřejmě že se dají zabalit do suši a nebo závitků.
Taky můžete nakrájet tempeh na větší kusy, namočit do nějaké marinády a pak ogrilovat.
Obecně z náhražek masa je tempeh asi nejuniverzálnější a to maso nejvíc připomíná, takže z něj klidně udělejte guláš, omáčku na špagety nebo k opečenému přidejte dušené zelí a knedlíky. Tady si budete muset trošku pohrát se šťávou — opečte tempeh, pak na tom samé oleji zkaramelizujte cibulku, přidejte kmín a česnek. Vraťte do toho tempeh, podlijte zeleninovým vývarem, případně přidejte trošku piva a chvíli duste, dokud se cibulka nerozvaří. Pak to dochuťte sojovou omáčkou a případně doslaďte — zkuste místo cukru sladový extrakt a nebo s cukrem přidejte trošku melasy, dodá to zajímavou vrstvu chuti.
Internet je plný výborných receptů, kde je tempeh hlavním hrdinou, a nepokouší se předstírat maso. Docela dost jich najdete v anglicky psané Knize o Tempehu, kde zároveň najdete spoustu dalších informací o této potravině.
Jak seženu startér?
Pro výrobu tempehu potřebujete startér. V tropickém prostředí by vám potřebná mikrobiální směs narostla sama od sebe, ale u nás ve vzduchu lítají jiné věci a ani tu většinu roku není pořádné vlhké vedro. Takže budeme potřebovat startovací kulturu a budeme laborovat s teplotou.
Nejjednodušší bude koupit ho od nás — máme pytel kropidlovce drobnovýtrusného na e‑shopu fermentarum
Kdo na to nespěchá a chce větší množství za pár peněz, nechá si ho poslat z Malajsie skrzevá ebay. Startér uchovávejte v mrazáku v pevném a neprodyšném obalu — má pak trvanlivost roky.
Ve startérech na tempeh můžou být rozdílné druhy mikrobiálních kultur. Experimentální kuchyně z Nomy doporučuje raprima startér.
Pokud už trochu statéru máte, tak ho můžete rozmnožovat dál z vlastních zásob.
Uvařte bílou rýži v poměru 1 díl vody na 1 díl rýže, dokud se voda zcela nevsákne. Nasypte rýži na dno vyvařené nádoby, přikryjte vyžehlenou utěrkou a nechte vychladnout a dýchat. Nádoba by měla být docela velká, tak aby rýže byla v tenké vrstvě. Na vychladlou rýži nasypejte koupený startér, dejte do trouby či jiného inkubátoru — zdroj tepla vypněte v okamžiku, kdy se začnou objevovat spory — plíseň zešedne. Pak to ještě nechte zakryté něčím prodyšným tak 4 – 5 dní při pokojové teplotě někde v bytě, aby tomu nebylo moc vlhko. Mělo by to ztmavnout a vyschnout. V mixéru to namelte na prášek a uchovávejte v suchu a chladu, klidně v mrazáku.
Jak docílit správných podmínek pro chov tempehu?
Pro zrání tempehu chcete teplotu co nejlbíž 31 °C a to jen v první fázi. Když už se Rhizopus rozjede, tak si umí vytvářet vlastní teplo biochemickými procesy a kdybyste ho k tomu ještě zahřívali, tak ho můžete teoreticky docela dobře uvařit.
Nejjednodušší cestou, jak té teploty docílit, je dát budoucí tempeh do elektrické trouby a zapnout žárovičku. Zhruba v prostředku trouby budete mít tak akorát teplotu pro tempeh. Další variantou jsou pekárny, které mají fermentační program, sušičky, které umí nízké teploty, popřípadě jdou použít jogurtovače.
Kdo je šikovnější, může sestrojit vlastní speciální tempehový inkubátor — tam si pak můžete vyhrát s termostatem napojeným na teploměr zapíchnutý do tempehu. Pokud nehodláte vyrábět tempeh na prodej, tak nejvíc doporučuju tu troubu.
Některé fermenty potřebují několik hodin či dnů aktivně ohřívat. V článku Inkubátor je pro vás několik tipů, jak si snadno takový inkubátor připravit. Je to jednodušší, než by se mohlo zdát.
Jestli to tu čte nějaký bastlič, kterému by se chtělo počítat energetická náročnost na různé druhy zahřívání tempehu, ať se ozve!
Internetové zkušenost praví, že nakonec tempeh vyroste i v teplotě okolo 22 °C, jen mu to trvá déle. Tuhle variantu bych nedoporučovala, protože tím pádem je tam poměrně velká časová prodleva, než váš tempeh ovládne žádoucí kultura, a je velmi pravděpodobné, že se tam kromě tempehu pomnoží i ledacos jiného. Tím že se tempeh nesolí, ale jen se lehce okyseluje, tak ta možnost kontaminace je docela velká.
Rhizopus si sám umí naštípat škroby a bílkoviny, proto není potřeba substrát vařit úplně doměkka. Naopak vše nasvědčuje tomu, že když je to opravdu měkké, tak se na tom pak ta správná plíseň špatně chytá.
Rhizopus je citlivý vlhkost a teplotu. Když to bude moc vlhké, tak poroste pomalu a místo něj se rychleji pomnoží nežádoucí mikrobové (například kvasinky). Uvařené zrní a luštěniny potřebujete nechat proschnout v jedné vrstvě a je potřeba nějak vybalancovat riziko, že se tam během času, kdy to chladne, usídlí nějaký další mikrob (zakrýt vyžehlenou, vyvařenou utěrkou). Teplota při očkování startérem by měla být okolo 30 °C, uvařený substrát lze ochladit ovíváním či odvětráváním pomocí běžného ventilátoru.
Stejně tak je poměrně nutné hlídat si čistotu, ideálně sterilnost nádob a nástrojů, se kterými přijde budoucí tempeh do kontaktu, a nezapomenout substrát okyselit. Bez okyselení sice tempeh dozraje o fous rychleji, ale je to velmi rizikový moment co do kontaminace nežádoucími mikroby. Podrobně o tom třeba v této jedné studii. pH vody, kterou okyselujete boby chcete okolo 4,5−4,8. Rhizopus pod sebou tvoří zásadu, takže substrát se postupně neutralizuje.
Rhizopus je aerobní houbový organismus — potřebuje dýchat. Pokud chcete kompaktní tempeh, kde jednotlivá zrna budou držet pohromadě myceliem, potřebujete nechat zrát tempeh v něčem, co udrží tvar. Nejčastěji se používají proděravělé plastové pytlíky, v Indonésii balí naočkované zrní do banánového listu a nechají to uzrát. Banánové listy můžete u nás koupit mražené nebo i čerstvé v asijských speciálkách — teoreticky by na nich mohly sedět přirozené tempehové kultury a mohl by se tak vyvinout nadivoko samostatně, ale o něco pravděpodobnější bude ta varianta, že tam naroste nějaký rozkošný patogen.
Nechce-li se vám kupovat banánové listí, které se sem dováží přes půl zeměkoule, a zároveň nemáte doma banánovník na oškubání, tak nechte klidně tempeh zrát v nějakém velkém listu — v mém případě to je listí rebarbory, ale lopuch nebo vnitřní šustí z kukuřice poslouží stejně dobře. Vnější listí z kukuřice bych nechala být, protože z běžného zemědělství bude si dost intenzivně práškované.
Boby v obalu nechcete mít vyloženě moc směstnané, je nutná určitá volnost — znamená to nejen vzduch, který Rhizopus potřebuje, ale i prostor, který bude posléze vyplněn lahodným myceliem. Příliš velký blok tempehu bude mít problémy prozrát až doprostřed.
Pokud chcete větší porci tempehu naráz, tak dejte na plech či do jiné nádoby boby volně, tak na 3 – 5 cm výšky, a dejte do vyčištěné trouby se žárovičkou. Plíseň udělá krásné kopečky a možná se to bude drolit o trošku víc, než při vedení v pytlíku či listí.
Z čeho tempeh vyrobit?
Nejtradičnější tempeh je ze sojových bobů, ale můžete do něj ukrýt daleko víc. Vyrábíte si vlastní sojové mléko a přebývá vám sojová drť — okara? Udělat z ní tempeh je jednoznačně nejchutnější využití.
Nechcete jíst soju, protože ani Rhizopus z ní nedostane fytoestrogeny? Vezměte jakoukoliv jinou luštěninu a klidně přisypejte nějaké předvařené zrní. Rýži, kroupy, bulgur, ovesné vločky, proso, pohanku. Stejně tak proroste i přídavek semínek či ořechů. Jeden z tradičních javánských tempehů je ten z vařených arašídů. Pokud do směsi přidáte obiloviny, proroste o fous rychleji, než jen s luštěninami — přeci jen škroby jsou na trávení jednodušší i pro mikroorganismy. Inspiraci se meze nekladou.
Různé fajn kombinace:
2 díly hrachu + 1 díl krup
2 díly cizrny + 1 díl bulguru
3 díly nepražených arašídů (uvařit) + 1 díl konopných semínek — (semínka jen nasypte na chvíli do vroucí vody, abyste minimalizovali kontaminaci mikroby, co na nich sedí)
1 díl čočky + 1 díl mungo fazolek + 1 díl červené rýže + 1 díl slunečnicových semínek
1 díl ovesných vloček (ty jen spařte horkou vodou a nechte proschnout) + 1 díl mandlí + 1 díl slunečnicových semínek
1 díl fazolí + 1 díl červené rýže + 1 díl prosa + 1 díl slunečnicových semínek + 1 díl lněných semínek (lněná semínka opražit — při vaření pouští sliz)
A tak dále — jestli budete experimentovat, pochlubte se pak do komentářů s úspěchy a neúspěchy.
36 komentářů
Ahoj, pekny clanek, inspirace a hlavne podpora alternativ mimo sojoveho tempe, jen dle mych zkusenosti, a taky z knizky „book of tempe“ kterou uvadite mam nastudovano a i nechtejic odzkouseno ze nad 31°C se mu urcite libiti nebude (je to pak i docela puch ten vysledek ;D)
Ve vysledku jsem skoncil s lednici, vytapenou zarovkou regulovanou termostatem, pri 10kg nalozi to pak vyzaduje chlazeni (pouze vetrakem hnat vzduch skrze lednici) jinak se pak prehreje a prave presahne tech 31…
Ted co jsem mimo CR mam jen mikrosetup ve vodni lazni vytapene akvarijnim topitkem pricemz ferment je v nerez nadobe takze i ten plastik jde omezit…
Mimochodem v mrazaku te uvedene lednice jsem si hral s cernym cesnek coz je taky zajimavy „produkt“ nespravne oznaceny jako fermentovany (ale tomu se hlavně libi pri 60°C+a trva to 30 dnu…)
Za tenhle blog zasloužíš Nobelovku;) dnes jsem podle tvého dokonaleho navodu udelala tempeh, kombinace cizrna ajur dhal a výsledek je perfektní!!!! Diky!!!!
Moc děkuji za návod a celkově za celou tuhle stranku. BabickB mi právě dnes věnovala nrpotrebny jogurtovač, tak jsem moc zvědavá jak to v něm bude fungovat. Jinak jsem fanda hlavně kvasenych nápojů a momentálně mi plavou ve sklenících dvě kombuchy a vedle se chystá chlebový kvásek. Ale díky této stránce svoje pokusy určitě rozšířím. Mám ráda všechno, co si můžu vyrobit doma.
Tady se naučíte vyrábět i startér … https://www.facebook.com/groups/1691036040917254/requests/?notif_id=1552246254855377¬if_t=group_r2j&ref=notif
mhm… neco mimo FB by nebylo? dik..
Výroba startéru i zde:
https://www.youtube.com/watch?v=x80K4RgApxA&lc=UgzV1HMdOyJ9WVH1jj54AaABAg.9hPV4RAahai9hQCzt-PdKK
Mimochodem, výtečný kanál o problematice tempehu.
Jasně, tato SSF (solid state fermentation) propagace plísní funguje, ale je nutno počítat s tím, že dochází nevyhnutelně ke kontaminaci a se setím takto namnoženého Rhizopuse zaséváme i bakterie, které tam z nás při propagaci napadaly a pomnožily se s Rhizopusem. Vyzkoušeno.
A jak to tedy prosím dopadlo, startér byl nespolehlivý? A je zásadní kontaminace záležitost již první namnožené generace z původního originálního startéru?
Spory bývají životaschopné, ale výrobek je pak náchylný k další typům fermentací, protože do něj s inokulem sypeme i různé další mikroorganismy. Projevuje se to pak senzoricky — snáz nakvasí, zakysá, zasmrádne. Není to nebezpečné, ale už je to takové schmutzig. Znám to z Aspergilla.
Zkusila jsem tempeh z cizrny. 20 hodin jsem fermentovala v pekárně na 31 stupňů, poté pekárnu vypnula. Po zhruba dalších 10 hodinách obaleno bílou houbou, ale nedrží to pohromadě — spíš se zrna rozpadají od sebe. Kde se mohla stát chyba? Navíc mám pocit, že startér (zakoupen na e‑shopu fermentárum) k vysušeným bobům úplně nepřilnul a dost se ho vysypalo z bobů na sáček. Poradíte?
Čím kompaktnější balení substrátu je, tím kompaktnější bude prorostlý výrobek. Když ho jen tak nasypeme do inkubátoru, hyfy velké kuličky cizrny neudrží pohromadě. Je potřeba to celé nacpat do propíchaného plastového sáčku, banánového listu nebo aspoň v kynárně připlácnout ke dnu nějakou plastovou mřížkou. Pak bude cihlička kompaktní.
Ahoj, jaká je tedy ideální vlhkost pro zrání tempehu, pokud mám možnost jí nastavit? Díky.
Zkusil jsem strejdu Googla. Vypadl mi obrovský text between 50% and 75%. Můj tip byl 80 %.
Dobrý den, vlhkost a teplota, napadl mě zavařovací hrnec. Nastavit cca 30 °C a jednou za čas (cca po 2 hodinách) vyvětrat. To by šlo, ne?
Naprosto luxusní článek (vlastně celý web), který mě nadchnul do kvašení čehokoliv… 😉 Příště jdu do vajec 🙂
Určitě bych doporučil zkusit teplotu skutečně vloženým teploměrem na drátové sondě ještě před započetím samotné inkubace. Rovněž je potřeba zajistit přístup kyslíku například tím, že dáš utěrku mezi hrnec a víko, ale hrnec se zase kvůli pojistce možná nezapne. Pokud to ale jde, nemůžu doporučit nic lepšího a jednoduššího než tu troubu ohřívanou žárovičkou.
Ahoj, tempeh sa mi podaril už druhý krát, bol super. Ale natrafil som na video a aj z počutia viem, že niektorých odrádza zdĺhavé oddeľovanie šupiek zo sóje. Pokiaľ som o tom nevedel, tak má to ani nenapadlo. Mne tam nevadia tie šupky. Prečo sa to potom robí? Je kompaktnejší potom? Iné má nenapadá. Dík
Šupky se oddělují z celých zrn hlavně proto, aby měla plíseň přístup k měkkému materiálu uvnitř, přes obal by hyfy penetrovaly k jádru jen velmi těžko, u některých druhů luštěnin vůbec. Dalším důvodem může být i ten, kvůli kterému se odstraňují otruby z obilí: aby byl pokrm atraktivnější.
Dle mého názoru je nejjednodušší luštěniny nahrubo umlít na mlýnku ještě v suchém stavu na hrubou frakci, popřípadě pomačkat či nahrubo posekat po uvaření a obecně slupky nechávat kvůli vláknině.
Dobrý den, dělal jsem tempeh poprvé a bohužel jsem použil ne úplně vhodné sáčky, protože nešly uzavřít moc dobře a vznikla tam vzduchová bublina po celé jedné straně tempehu. Po vyjmutí tato celá strana byla pokrytá plodnicemi (nejspíš té samé plísně — ale kdo to má poznat? 🙂 ). Nicméně tempeh poměrně pěkně voní. Je to však závadné ke konzumaci? Mám to nějak speciálně ošetřovat? Nebo raději celé vyhodit? Díky!
Plodnice byste poznali jen pod mikroskopem, asi máte na mysli okem viditelné černé spory, tak jak je na obrázku v článku výše. U každého tempehu (jak u výrobku, tak u startéru) se praví, že černé spory nejsou na závadu. Jiná plíseň to nejspíš nebude, za 24 hodin by to v tak velkém rozsahu nestihla. Tempeh se jí i čerstvě voňavý, i smrdutý a rozložený jako Romadur.
Když je řeč o tom mikroskopu, tak tady jsou pro zajímavost obrázky tempehové plísně z elektronového mikroskopu:
https://fermentedaway.blogspot.com/2021/06/tempeh-in-scanning-electron-microscope.html
Děkuji za rychlou odpověď.
Mě jen vystrašilo, že to bylo takové 3D. Kdyby to šlo, poslal bych fotku. Nicméně si říkám, že pokud ta vůně není odrazující, pak to musí být jedlé.
Tempeh mi zrál 24+48h.
Za zmatek v názvosloví se omlouvám! 🙂
Dobry den, na druhy pokus se zda, ze se mi snad povedl. Ale chutna trochu nakysle, i alkoholove se mi zda. Je to jeste v poradku? Zhruba po 20 hodinach zacal sam hrat i kdyz lezi jen na lince pri pokojove teplote.
Ano, je to normální, běžná kontaminace jakéhokoliv jídla zahrnuje i laktobacily, kteří dříve nebo později začnou všechno jídlo zakysávat.
Ja mam jeste takovy dotaz: proc nelze jako starter pouzit hotovy tempeh? Nebo lze? Nikde se to ale nezminuje
Rhizopus je houba, která roste ze spor, které musí na předchozí generaci houby dozrát. Nefunguje to jako s kváskem, kde pěstujeme bakterie, které se množí dělením. Lze použít spory z černě vykvetlého tempehu, ale skoro určitě se přenese do nové várky kontaminace a bude to mít tendenci zavánět různým kvašením a rozkladem.
Na plísňové fermenty je nejspolehlivější používat čisté práškové zakoupené startéry, za dvě tři stovky si naděláte dvacet kilo tempehu.
Tohle je genialni, musim vyzkouset a rada si budu vyrabet svuj. Zrovna jsem hledala tempeh bez slunec.oleje (zadny asi na trhu neni) a pak jste mi nabehli vy s timto, supr. Diky diky?❤️
Dobrý den,
díky za super článek. ?
Rád bych se zeptal, jak dlouho tempeh vydrží mimo lednici. Děkuji.
Doma inkubovaný a nestabilizovaný začne být při pokojové či dokonce letní teplotě během jednoho dne rozkládán bacilem senným a bílkoviny začnou degradovat na amonné sloučeniny, takže smrdí jako Plísňové tofu 毛豆腐. Někdo na to vyloženě čeká.
Dobry den, chcel by som sa opytat, ci je mozne u tempehu ryzovu muku nahradit napr. kukuricnym (bezlepkovym) skrobom?
Samozřejmě, škrobová zrna jsou jen gravitační nosič a ředidlo, aby se snáze spory vmíchávaly do substrátu. Zmínku o rýžové mouce jsem pozměnil, protože je mnohem jednodušší sáhnout doma po Solamylu nebo Maizeně.
Dobrý den,
tempeh dělám celkem často od prvního pokusu do dnes vše vychází jak má. Nevím proč, čím víc nestíhám, nehlídám, nešpekuluju, tím je to lepší. Nicméně, spíš ze zvědavosti… Typický tempeh ze sóji, udělám podle návodu, udržím teplotu, dodržím čas ( víc není líp, začne to šednout) a luxus. Zkoušela jsem cizrnu, jako dobré, ale i když byla napresovaná v sáčku, tak se částečně rozpadla. Chuť super. Teď jsem dlouho nemohla sehnat soju, tak jsem zkusila obyč hrách. Po 12ti hodinách v troubě u žárovky, kdy v troubě bylo 30 stupňů bylo uvnitř balíčků ( 2 ) 45 stupnů. Na omak dost teplé, vytáhla jsem na mřížku na stůl a teplota se dalších 12 hodin v místnosti s 21 stupni pohybovala okolo 45 — 47 stupňů. Pak už to bylo krásně chlupaté, vybalila jsem a je v lednici a čeká na zítra. Vypadá luxusně, mnohem pevnější než z cizrny. Proč byla teplota tak vysoká? Asi mě to netrápí, spíš zajímá.
No a taky když jsem si teď trošku pozorněji přečetla článek ( který jsem už předtím určitě četla 10x), tak je tam psáno, že tempeh se má tepelně upravit. Noo, jako jo, když ho používám na vaření, ale baštím ho i jen tak…
Je to prima si přečíst, že někomu také něco jde ?
Vývoj teplot je dán enzymatickou činností v kombinaci s mocností substrátu, nicméně řekl bych, že rozdíl by mohl odviset od poměru makroživin (škrobů, bílkovin, tuků). Zatímco sója je spíš proteinovo-tukový substrát a trávení proteinů je náročnější a reakce nemusí být tak výrazně exotermická, sladování škrobů v hrachu (>60 %) probíhá asi o dost vigorózněji a může generovat tepla víc. Podložené to nemám, je to jen rychlá úvaha.
Dobrý den, dělala jsem dneska tempeh poprvé, vyšel luxusně, kompaktní, chutný, jsem nadšená. Mám nicméně dotaz — jak by houbě chutnala sója osolená při vaření? Má to nějaký vliv? Říkám si, že bych tím mohla trošku obejít marinování… Díky a přeju hodně zdaru do další tvorby! Alena
Já jsem sůl nezkoušel, ale tak nějak eviduju v hlavě z dočtení, že houba ji nerada a nerostla by. Luštěniny je fakt moc dobré na chuť při namáčení i vaření solit, ale kvůli té inkubaci se myslím nepřidává.
Konzumace tempehu je možná i za syrova, ta houba je perfektně jedlá, akorát nijak nechutná a nevoní. Tepelně se upravuje právě kvůli chuti; z bezpečnostních důvodů se pasteruje možná tak někde v Malajsii, kde může být příprava v banánových listech ne tak hygienická jako v českých domácnostech.
A ještě jedna technická jen pro jistotu — když tempeh povařím na páře, aby se houba dál nemnožila, tak už je ve stavu, kdy si ho můžu bezpečně nakrájet na chleba, nebo je i tak lepší ho opéct?