Turecké kvašáky — Salatalik Tursusu
6. července 2015; přečtete za 2 minutyVětšina světa kvasí okurky s koprem. Pokud chcete nějaké takové recepty vyzkoušet, koukněte sem. Klasické česko-slovenské recepty pak najdete tady. Případně projděte i ostatní články o okurkách, které tu mám — dozvíte se jak na okurkové kimčchi, co dělat, aby zůstaly co nejkřupavější a proč kvašáky nemůžete mít krásně zelené.
Tenhle recept patří ke klasickým tureckým receptům na nakládanou zeleninu. Turci jsou velmoc, když na kvašené a nakládané věci dojde. Pokud tam pojedete na dovolenou, určitě zkuste najít tržnici kde nakupují místní a hledejte stánek s tursu — tedy nakládanou zeleninou. Za případné fotky sdílené na zkvašeném facebookovém či twiterovém účtu budu moc vděčná.
Pro dnešek tedy recept na turecké okurky.
Salatalik Tursusu
Suroviny na 0,5 l sklenici:
- 200 g malých nakládaček,
- půlka citronu, ideálně chemicky neošetřeného,
- 3 řapíky naťového celeru (teď jsou zrovna v sezoně, takové ty maličké čerstvé celery s listím, klasický řapíkatý celer je v tomto případě málo aromatický, spodek celeru můžete nařezat na tenčí plátky, osolit, pomastit a ogrilovat),
- 50 g naklíčené cizrny,
- 300 ml vody,
- 15 g soli,
- 1 – 3 stroužky česneku.
Rozpusťte sůl ve vodě, do vyvařené sklenice dejte česnek, okurky, celerové listí a plátky citronu. Přidejte hrstku naklíčené cizrny. Zalijte vodou, zatižte tak, aby všechny pevné kousky byly pod hladinou slaného láku a nechte 5 – 6 dní kvasit. Posléze uchovávejte v chladu.
Chuť je vcelku odlišná od klasických kvašáků, ale rozhodně je to moc výtečná záležitost, k letnímu grilování jako dělaná.
Ještě k té cizrně — Turci do té zeleniny, kterou kvasí a nenakládají do octa, často přidávají cizrnu. Mé překládací google-fu si zatím neporadilo s otázkou, proč to dělají a jestli ji tam dávají syrovou nebo vařenou. Ale vzhledem k tomu, že naklíčené luštěniny hozené do kořeněného láku prokvasí velmi lahodně, tak jsem tam začala dávat právě naklíčenou cizrnu.
Pokud někdo víte, jak to s tou cizrnou doopravdy je, nebo máte nějakou teorii, tak sem s ní!
6 komentářů
20 let nakládám po řeckém způsobu, zelí, celer, česnek, cizrna. Řecká a Turecká kuchyně mají mnoho společného, i názvy — řecky je kvašená zelenina nazývána τουρσί = tursi , což je velmi podobné tureckému tursu. Cizrna se přidává údajně kvůli tomu, aby kvašená zelenina, solný nálev nezeslizovatěl. Zdá se že to funguje 🙂
A tu cizrnu tam sypu suchou 🙂
Super — díky moc, to by mohlo dávat smysl — že by v cizrně bylo něco co brání rozvoji slizutvorných bakterií (nečastěji bacilus subtilis).
Takže zkusit cizrnu nasypat k řepě, aby neudělala slizký syrup?
15g soli na 300mL vody mi vychází jako 5% solný roztok. Je to v pořádku? Ted´ jsem to tam nalil.…
cizrna se do Tursu dává suchá a prý aby kvašení probíhalo rychleji.